7 многу важни причини да имате SEX

7 многу важни причини да имате SEX

Ќе го заштитите неговото срце. Мажите, кои имаат секс 3 или повеќе пати неделно, го намалуваат на половина ризикот од срцев удар. Ја намалува болката. Доживувањето на оргазам го стимулира производството на ендорфин. Поголемото присуство на ендорфин во телото, ја намалува болката од артритис и менструалните болки. Го намалува стресот. Ако сте под стрес и изнервирани, наместо да […]

7 прашања кои жените најмногу сакаат да ги слушнат од мажите

7 прашања кои жените најмногу сакаат да ги слушнат од мажите

Пред да дојде моментот „сакаш ли да се омажиш за мене“, има многу други прашања, кои жените сакаат да ги слушнат од мажите… Жените издвојуваат 7 прашања кои најмногу сакаат да ги слушнат од мажите. Потполно едноставни прашања , но за една врска може да значат и многу повеќе отколку мислиме. Ова се 7 прашања, […]

Дали знаете дека расправиите го чуваат вашето здравје

Дали знаете дека расправиите го чуваат вашето здравје

Едно истражување спроведено на Институтот за општествени истражувања при Универзитетот Мичиген спроведено на речиси 2000 испитаници покажало дека луѓето кои имаат несогласувања со директорот, сопружникот или детето и се трудат да не дојде до конфликт го ризикуваат своето здравје. Избегнувањето на конфликт може да донесе повеќе симпоми на физички проблеми отколку впуштањето во расправија. Кај […]

Дали знаете дека редовното читање книги го продолжува животот

Дали знаете дека редовното читање книги го продолжува животот

Читањето книги е поврзано со долговечноста, покажа истражувањето извршено врз 3.635 лица повозрасни од 50 години, пренесува списанието „Сошл Сајанс енд медисин“ Истражувачите ги поделиле субјектите во три групи: во првата спаѓаат оние луѓе коишто воопшто не читаат, во втората оние кои читаат до три ипол часа во седмицата и во третата – оние кои […]

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Многумина од нас веќе скроивме планови за ова лето, каде ќе се одмориме од напорните работни денови и каде ќе собираме сила да продолжиме понатаму. Илјада и една асоцијација за совршен спој од сонце и море, планина и ливада, во светот на новите миризби, заборавените звуци од природата…. Нема брзање, нема доцнење, треба да ги […]

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Шекспир во својата драма  “As You Like It,” го сведува животниот век на 7 фази. Неодамна инвестиционата банка RBC Capital Markets ги сведе на 6. Во извештајот за глобалните демографски трендови , Jay Govender прикажува колку важните животни настани како на  пример свадбата и пензионирањето влијаат колку позајмуваме и колку трошиме. 6 фази на нашиот финансиски живот […]

Ова се трите работи за кои најчесто сонуват мажите и жените

Ова се трите работи за кои најчесто сонуват мажите и жените

Научниците од Германија ги прегледале сведоштвата за соновите на неколку илјади луѓе во Германија од 1956 до 2000 година Во машките сонови често се појавуваат непознати луѓе, а кај жените луѓе од доверба, додава Ханс-Гунтер Вис, шеф на одделот за нарушување на спиењето на Фалзклинкум, психијатриска болница во Германија. Мажите често сонуваат за секс, работа […]

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Не е тешко да претпоставиме кој е вистинскиот клуч… Водењето љубов е клучот за мирен брачен живот. Научниците од Универзитетот во Чикаго тврдат дека формулата за среќен брак и не е толку комплицирана, бидејќи таа се базира на активниот сексуален живот. Тие до овој заклучок дошле откако извршиле анкетирање и анализа направена на 732 брачни […]

Како вашата насмевка или тага влијаат на вашиот партнер

Како вашата насмевка или тага влијаат на вашиот партнер

Насмевката на жената му покажува на мажот дека таа е среќна што е во негово друштво. Со тоа, таа му го потхранува егото на мажот и го возбудува. Стотици статии ги советуваат жените дека за да привлечат еден маж треба да ја покажат својата искрена дружељубива насмевка. И со право се дава тој совет. Од […]

4 трикови за среден дом кога ќе се најават гости во 5 до 12

4 трикови за среден дом кога ќе се најават гости во 5 до 12

Немате време, а ви се најавиле гости? Не кревајте паника, туку употребете ги овие мали трикови со чија помош ќе вашиот дом ќе биде чист и уреден во најкус можен рок. Иако постојат жени кои тврдат дека чистењето ги опушта, за повеќето тоа е само непотребно губење на време и напорна работа која со задоволство […]