8 мали нешта кои ќе ве направат среќни

8 мали нешта кои ќе ве направат среќни

Филозофите велат дека секое патување почнува со мал чекор. За да бидеме посреќни треба најнапред да сме благодарни и задоволни со она што го имаме и да развиеме свест дека дел од среќата зависи од нашето размислување Будете се рано На оние што рано ранат не им треба дополнително време за будење. Тие доаѓаат рано […]

Неверојатната лековита моќ на сонцето

Неверојатната лековита моќ на сонцето

Сонцетот е извор на животот. Сите природни процеси на Земјата зависат од неговата светлина и топлина, целиот животински, растителен свет и луѓето се прилагодуваат на неговиот ритам. Многу научници сметаат дека покрај здравиот начин на исхрана дозираното изложување на телото на ултравиолетовите сончеви зраци е најдобра заштита од многу болести бидејќи на тој начин се […]

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Многумина од нас веќе скроивме планови за ова лето, каде ќе се одмориме од напорните работни денови и каде ќе собираме сила да продолжиме понатаму. Илјада и една асоцијација за совршен спој од сонце и море, планина и ливада, во светот на новите миризби, заборавените звуци од природата…. Нема брзање, нема доцнење, треба да ги […]

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Шекспир во својата драма  “As You Like It,” го сведува животниот век на 7 фази. Неодамна инвестиционата банка RBC Capital Markets ги сведе на 6. Во извештајот за глобалните демографски трендови , Jay Govender прикажува колку важните животни настани како на  пример свадбата и пензионирањето влијаат колку позајмуваме и колку трошиме. 6 фази на нашиот финансиски живот […]

Што ни помага а што ни одмага да бидеме поздрави!

Што ни помага а што ни одмага да бидеме поздрави!

Збогум на стресот Едно истражувања во САД докажало дека луѓето кои прават добри дела и даваат пари или го трошат своето време за добротворни цели имаат пониско ниво на стрес хормони во телото. Тие, исто така во животот доживуваат стрес, но добрите дела им помагаат да се чувствуваат подобро, што автоматски влијае на намалување на […]

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Не е тешко да претпоставиме кој е вистинскиот клуч… Водењето љубов е клучот за мирен брачен живот. Научниците од Универзитетот во Чикаго тврдат дека формулата за среќен брак и не е толку комплицирана, бидејќи таа се базира на активниот сексуален живот. Тие до овој заклучок дошле откако извршиле анкетирање и анализа направена на 732 брачни […]

Како вашата насмевка или тага влијаат на вашиот партнер

Како вашата насмевка или тага влијаат на вашиот партнер

Насмевката на жената му покажува на мажот дека таа е среќна што е во негово друштво. Со тоа, таа му го потхранува егото на мажот и го возбудува. Стотици статии ги советуваат жените дека за да привлечат еден маж треба да ја покажат својата искрена дружељубива насмевка. И со право се дава тој совет. Од […]

4 трикови за среден дом кога ќе се најават гости во 5 до 12

4 трикови за среден дом кога ќе се најават гости во 5 до 12

Немате време, а ви се најавиле гости? Не кревајте паника, туку употребете ги овие мали трикови со чија помош ќе вашиот дом ќе биде чист и уреден во најкус можен рок. Иако постојат жени кои тврдат дека чистењето ги опушта, за повеќето тоа е само непотребно губење на време и напорна работа која со задоволство […]

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Како со Фенг Шуи да ја откриете тајната на среќниот дом

Слободниот проток на свежа енергија е основниот принцип на фенг шуи, древната кинеска вештина за уредување на животниот простор. Затоа, во својот дом внесете, на пример, свежо цвеќе и овошје на масата, свеж воздух или нови фотографии.   Одвреме-навреме разместете го мебелот или барем помрднете го за неколку сантиметри. Во спротивно енергијата ќе застои. Исполнете […]

Како чистењето сериозно го подобрува вашето ментално здравје

Како чистењето сериозно го подобрува вашето ментално здравје

Домашните работи не само што ќе ја подобрат состојбата на вашиот дом туку ќе ја поправат и вашата психичка состојба – така барем тврдат научниците. Само 20 минути чистење може значително да влијае на депресијата, а колку е позачестена оваа активност толку е поголем и нејзиниот позитивен ефект. Студијата спроведена на универзитетот во Лондон, во […]