7 многу важни причини да имате SEX

7 многу важни причини да имате SEX

Ќе го заштитите неговото срце. Мажите, кои имаат секс 3 или повеќе пати неделно, го намалуваат на половина ризикот од срцев удар. Ја намалува болката. Доживувањето на оргазам го стимулира производството на ендорфин. Поголемото присуство на ендорфин во телото, ја намалува болката од артритис и менструалните болки. Го намалува стресот. Ако сте под стрес и изнервирани, наместо да […]

7 прашања кои жените најмногу сакаат да ги слушнат од мажите

7 прашања кои жените најмногу сакаат да ги слушнат од мажите

Пред да дојде моментот „сакаш ли да се омажиш за мене“, има многу други прашања, кои жените сакаат да ги слушнат од мажите… Жените издвојуваат 7 прашања кои најмногу сакаат да ги слушнат од мажите. Потполно едноставни прашања , но за една врска може да значат и многу повеќе отколку мислиме. Ова се 7 прашања, […]

5 причини да сакате повеќе, оти љубовта е живот – тврдат докторите!

5 причини да сакате повеќе, оти љубовта е живот - тврдат докторите!

Доволно е барем еднаш да сте биле вљубени за да знаете колку е точен овој исказ. Љубовта е единственото апстрактно нешто што видливо покажува конкретни резултати. Проучувајќи ја љубовта и биохемиските процеси со коишто е проследена, научниците доаѓаат до сознанија дека љубовта навистина го штити здравјето и му помага на организмот да функционира токму онака […]

Како да се преброди ПМС – период кога хормоните полудуваат!

Како да се преброди ПМС - период кога хормоните полудуваат!

Во текот на месецот секоја жена има фази кога „лудува“ од глад. Сепак, има решение како да се преброди овој период кога хормоните дивеат Понекогаш се чини дека еден ден во животот на секоја жена е еднаков на невозможна мисија. Обврски на работа, дома, рекреација, дружење, предизвици на родителствотото…. мноштво на обврски кои жените успеваат […]

Дали знаете дека расправиите го чуваат вашето здравје

Дали знаете дека расправиите го чуваат вашето здравје

Едно истражување спроведено на Институтот за општествени истражувања при Универзитетот Мичиген спроведено на речиси 2000 испитаници покажало дека луѓето кои имаат несогласувања со директорот, сопружникот или детето и се трудат да не дојде до конфликт го ризикуваат своето здравје. Избегнувањето на конфликт може да донесе повеќе симпоми на физички проблеми отколку впуштањето во расправија. Кај […]

5 најголеми митови за женското тело

5 најголеми митови за женското тело

Историски гледано, научните истражувања отсекогаш биле воглавно насочени кон мажите. Како една од тие последици, жените се премалку застапени во клиничките истражувања за ракот, кој ги напаѓа и двата пола, открива една нова студија. Научниците истакнуваат дека за тоа можат да бидат одговорни повеќе фактори,започнувајќи од прашањата поврзани со грижата за децата, па се до […]

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Зошто летото е идеален период за семејството и паровите

Многумина од нас веќе скроивме планови за ова лето, каде ќе се одмориме од напорните работни денови и каде ќе собираме сила да продолжиме понатаму. Илјада и една асоцијација за совршен спој од сонце и море, планина и ливада, во светот на новите миризби, заборавените звуци од природата…. Нема брзање, нема доцнење, треба да ги […]

Ова се трите работи за кои најчесто сонуват мажите и жените

Ова се трите работи за кои најчесто сонуват мажите и жените

Научниците од Германија ги прегледале сведоштвата за соновите на неколку илјади луѓе во Германија од 1956 до 2000 година Во машките сонови често се појавуваат непознати луѓе, а кај жените луѓе од доверба, додава Ханс-Гунтер Вис, шеф на одделот за нарушување на спиењето на Фалзклинкум, психијатриска болница во Германија. Мажите често сонуваат за секс, работа […]

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Научниците докажаа ова е формулата за среќен брак!

Не е тешко да претпоставиме кој е вистинскиот клуч… Водењето љубов е клучот за мирен брачен живот. Научниците од Универзитетот во Чикаго тврдат дека формулата за среќен брак и не е толку комплицирана, бидејќи таа се базира на активниот сексуален живот. Тие до овој заклучок дошле откако извршиле анкетирање и анализа направена на 732 брачни […]

5 причини зошто треба да спиеме голи

5 причини зошто треба да спиеме голи

Спиењето голи не е нешто што сме го гледале само по филмови, статистиката вели дека по филмовите луѓето спијат по пижами а најчесто во реалноста спијат по долен веш или голи. Прочитајте ги следниве предности, па размислете! Вагинално здравје Доктор Џенифер Ланда вели дека спиењето без алишта може да биде многу здраво кога во прашање […]