Пред да се консултирате со психијатар пробајте го ова

Пред да се консултирате со психијатар пробајте го ова

Раздразливи сте, ве фаќа депресија, брзо губите нерви? Нутриционистите препорачуваат да го најдете го решението во храната. Според нутриционистите, одредени прехранбени продукти можат да донесат чувство на среќа и да ја подобра физичката состојба на телото. Лицата кои се под голем стрес и им се чини дека „срцето ќе им излета од гради“ би требало […]

12 вежби за совршено тело ова лето

12 вежби за совршено тело ова лето

Можеби веќе ве фатило викендашкото расположение и вежбањето е последната работа што ви паѓа на памет, но верувајте, секое време е идеално време за нов почеток и позитивни промени.  Посебно затоа што физичките активности ќе ви помогнат да се чувствувате подобро, да имате кондиција за долгите забави и секако – да не се здебелите од калориските […]

Што се случува со нашето тело кога пиеме газирани пијалаци?

Што се случува со нашето тело кога пиеме газирани пијалаци?

Доколку неколку дена пиете газирани сокови наместо вода, тогаш во телото ќе се внесат дополнителни 5.432 калории со целата храна што редовно ја консумирате – секако, разликата ќе се почувствува и на вагата, па не е ни чудно што токму газираните сокови се еден од главните виновници за дебелината. Колку пати сте слушнале дека газираните […]

Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

Наместо шеќер и млеко, во вашето кафе додадете путер. Така тоа ќе биде похранливо и подобро влијае врз концентрацијата. Кафе со путер е изум на Дејв Аспреј и е наречено Bulletproof Coffee. Се што ви е потребно за подготовка на ова кафе е два лажички путер. Тоа е нов тренд во светот кој можеби ќе ја промени […]

Дали знаете како да започнете диеата и слабеете додека спиете?

Дали знаете како да започнете диеата и слабеете додека спиете?

Хибернациската диета е диета на новата генерација која стекна популарност со интересните методи за слабеење. Сигурно секој што се бори со вишокот килограми, неостварена желба му била да слабее додека спие. Со оваа диета – тоа е можно! Кај животните оваа состојба е вообичаена, а најновите научни истражувања се стремат кон постигнување на истото кај […]

Совршена пост Велигденска диета диета со јајца

Совршена пост Велигденска диета диета со јајца

По завршувањето на празниците вообичаено добиваме по некој килограм повеќе, па веројатно сите веќе размислувате за диета.