Пред да се консултирате со психијатар пробајте го ова

Пред да се консултирате со психијатар пробајте го ова

Раздразливи сте, ве фаќа депресија, брзо губите нерви? Нутриционистите препорачуваат да го најдете го решението во храната. Според нутриционистите, одредени прехранбени продукти можат да донесат чувство на среќа и да ја подобра физичката состојба на телото. Лицата кои се под голем стрес и им се чини дека „срцето ќе им излета од гради“ би требало […]

4 совети како да го прочитате говорот на телото на другите

4 совети како да го прочитате говорот на телото на другите

Дали некогаш сте се прашувале што се случува во умот на другиот? Читањето на говорот на телото може да ви даде многу корисни насоки. Добрата комуникација е исто така клучна за секој однос, но не застанува кај она што си го кажуваме еден на друг. Невербалната комуникација може да изрази еднакво колку и зборовите. Некогаш […]

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Ова се шесте фази на животот прикажани во една слика

Шекспир во својата драма  “As You Like It,” го сведува животниот век на 7 фази. Неодамна инвестиционата банка RBC Capital Markets ги сведе на 6. Во извештајот за глобалните демографски трендови , Jay Govender прикажува колку важните животни настани како на  пример свадбата и пензионирањето влијаат колку позајмуваме и колку трошиме. 6 фази на нашиот финансиски живот […]

Што вели науката за најчестите кошмари кои ги имаме

Што вели науката за најчестите кошмари кои ги имаме

Многу луѓе се будат сред ноќ преплашени од она што го сонувале, но има и такви кои тврдат дека многу ретко сонуваат. Вистината е дека сонувањето е неизбежен дел од спиењето и се случува секоја ноќ. Научниците долги години се обидуваат да одгатнат што стои зад кошмарите кои нè преплашуваат. Како резултат на истражување во […]

Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

Како да направите кафе кое ќе ве направи попаметни

Наместо шеќер и млеко, во вашето кафе додадете путер. Така тоа ќе биде похранливо и подобро влијае врз концентрацијата. Кафе со путер е изум на Дејв Аспреј и е наречено Bulletproof Coffee. Се што ви е потребно за подготовка на ова кафе е два лажички путер. Тоа е нов тренд во светот кој можеби ќе ја промени […]

7 совети како да го избегнете дигиталниот замор и да го зачувате видот?

7 совети како да го избегнете дигиталниот замор и да го зачувате видот?

Дигиталната технологија полека, полека ги окупира речиси сите аспекти од нашиот живот. И додека некои профитираат поради овој факт, кај други тоа може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Напрегањето на очите поради користењето на дигиталната техологија денес е вообичаен проблем. Проблеми со очите пријавуваат многумина чија работа бара интензивно користење на компјутер. Главоболка, болка во […]

Дали знаевте што се предизвикува недостигот на сон?

Дали знаевте што се предизвикува недостигот на сон?

На повеќето возрасни им е потребно меѓу шест и девет часови ноќен сон за да бидат во најдобра форма. Колку спиење некому е потребно најмногу зависи од генетиката, а тоа значи дека на некои им е потребно помалку спиење, додека други постојано го замолкнуваат алармот. Еден од поголемите проблеми со премалку спиење е пад на […]