5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Пивото, вотката, оцетот, газираната вода и кечапот можете да ги примените и за други работи освен за консумирање. Станува збор за чистење на вашиот омилен накит, бидејќи секоја од овие течности може да ви помогне да го вратите стариот сјај на вашите омилени аксесоари.

Пивото го чисти златниот накит

Најдобро средство за чистење на вашиот златен накит е пивото. Доволно е да нанесете пиво на мека крпа и да го исполирате. Потоа накитот дополнително треба да го пребришете и со сува крпа за да не останат никакви траги. Накитот од злато на кој има и циркони не е препорачливо да го чистите со пиво, бидејќи може да го уништите.

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Оцет или паста за заби за сребрен накит

Пастата за заби содржи флуор кој ја отстранува нечистотијата, а најдобро е да ја нанесете на чиста крпа или на четка за заби и со кружни движења да ги истриете накитот. Потоа исперете го со ладна вода и убаво избришете го со сува крпа.

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Одличен избор е и мешавината од сода бикарбона и алкохолен оцет. Во сад ставете половина шолја оцет и две лажици сода бикарбона и оставете го накитот да отстои во мешавината 2-3 часа. Потоа измијте го со ладна вода и оставете го да се исуши.

Не пропуштај!

Топ!
-50%
598 ден 299 ден

Последни количини. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Повеќе  не треба да ги носите сите ваши шрафцигери, кога ќе го имате 8 во 1 Сет шрафцигери со LED светилка, дизајниран се-во-еден шрафцигер сет со брза и лесна промена на величини. Најголемиот проблем на мајсторите е губењето или паѓањето на алатот но со 8 во 1 Сет штрафцигери со LED светилка овој проблем ќе го снема. Купете го 8 во 1 Сет шрафцигери со LED светилка! Количините се ограничени!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 1 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи ЕXO UNISEX кафена кожна алка!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 2 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи ЕXO UNISEX црна кожна алка!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 2 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи XO UNISEX црна кожна алка!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 2 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи XO UNISEX кафена кожна алка!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 2 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи Leo UNISEX црна кожна алка!

Топ!
-50%
498 ден 249 ден

Само 2 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Модерна рачно изработена кожна алка за секого изработена од мека 100% кожа, која ќе го надополни вашиот секојдневен приватен и деловен имиџ и притоа истакне вашиот стил. Сакаш друга боја? Купи Leo UNISEX кафена кожна алка!

Топ!
-33%
600 ден 399 ден

Само 1 преостанатo. Побрзај !

⭐⭐⭐⭐⭐

Уморни сте од наведнување и долго триење за да го исчистите вашиот под? Mop & Go Џогер за под ги знае сите тајни за вашиот дом за да биде почист од кога и да е. Најдоброто од сè  е тоа што ќе чистите без многу напор, ефикасно, ефективно и брзо. Чистете квалитетно со еден од најдобрите џогери на пазарот.

Кечап за отстранување темни дамки

Сребрениот накит може да поцрни, а темните дамки најлесно се отстрануваат со кечап. Доволно е да го оставите накитот во сад со кечап неколку минути или да го исполирате со кечап и четка за заби. Потоа исперете го накитот со ладна вода и избришете го со крпа.

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Вотката ги чисти накитот од кристали и стакло

Поради нејзините корозивни својства, вотката е многу ефикасна за чистење на кристали и стакло. Таа помага и за бижутерија, а доволно е само да нанесете малку на крпа и да го исчистите накитот.

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Газирана вода за скапоцени камења

За чистење на вистински скапоцени камења како дијаманти, рубини или сафири можат да ви помогнат газираните води. Се препорачува скапоцените камења да ги ставите во чаша со газирана вода и да ги оставите да преноќат.

5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Дознајте како да го чувате накитот, како да ги отплеткате ланчињата доколку ви се заплеткаат и како да ја заштитите површината од појава на флеки, во видеото на Buzzfeed.


5 трикови и совети за чистење и чување на накитот

Не пропуштај

Придружи се на заедницата од 90,000+ следбеници на Pozitivo